czwartek, 8 grudnia 2011

Awokado

Awokado rośnie na wiecznie zielonym drzewie z rodziny wawrzynowatych, zwane jest także gruszką aligatorowi, pochodzi z Meksyku, choć uprawiane jest też w Izraelu, Nowej Zelandii i na Hawajach. Owoc ten do niedawna był zupełnie nieznany w Europie, do której zaczął być masowo importowany zaledwie 30 lat temu. Istnieje 20 odmian awokado o owocach owalnych lub kulistych o różnym zabarwieniu. Najczęściej awokado ma kształt zbliżony do gruszki, jasnozielony lub żółty miąższ z dużą pestką. Owoce zrywa się gdy są twarde, a dojrzewają podczas transportu. Awokado zawiera 10-30% lekkostrawnego tłuszczu.



Stosowanie zewnętrzne: Awokado wchodzi w skład kremu przeciwko cellulitis, a dzięki dużej zawartości witamin A i E jest składnikiem regenerujących maseczek.

Stosowanie wewnętrzne: Dzięki 80% zawartości tłuszczów nienasyconych awokado obniża poziom złego cholesterolu, zabezpieczając jednocześnie tętnice i serce przed uszkodzeniami miażdżycowymi, rozszerza naczynia krwionośne. Awokado wpływając ochronnie na układ krążenia, obniża ciśnienie krwi. W infekcjach wirusowych awokado jest składnikiem działającym korzystnie na system odpornościowy organizmu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz